Zaloguj się:

Blog

Transport międzynarodowy palet – jak, gdzie i kiedy?

Transport międzynarodowy palet – jak, gdzie i kiedy?

Co roku zwiększa się ilość wysłanych z Polski przesyłek. Dotyczy to tych tradycyjnych paczek, ale i palet zagranicznych. Badacze wiążą to zjawisko przede wszystkim z dynamicznym rozwojem handlu międzynarodowego – stacjonarnego i online (sklepy internetowe, serwisy aukcyjne) oraz emigracją zarobkową. Jak wygląda transport międzynarodowy palet? Kto może taką paletę wysłać za granicę i co trzeba zrobić, by ją odpowiednio nadać kurierem?

O paletach słów kilka…

Pewnie nie wiecie, że pierwsze palety powstały w 1950 roku? Wyprodukował je szwedzki koncern BT Industries. Komuś na miejscu zaświtał genialny pomysł zrobienia uniwersalnego, łatwego do transportowania i przenoszenia podłoża. I tak wyprodukowano pierwszą drewnianą platformę, która do dzisiaj idealnie służy do przechowywania i transportowania towarów oraz pasuje do wszystkich rodzajów wózków widłowych. Od 1961 roku palety zostały ustandaryzowane i uznane za wymienne – EPP (Europejski Pool Paletowy). Od tego momentu nazywane są europaletami. Są one stosowane w transporcie krajowym i transporcie międzynarodowym palet.

Palety fumigowane, a co to takiego?

Warto wiedzieć, że wybrane państwa życzą sobie używania tak zwanych palet fumigowanych. Są to produkty specjalnie sprawdzone i zabezpieczone pod względem fitosanitarnym. Na czym to polega? Drewno, z którego powstaje paleta, musi zostać poddane odpowiedniej obróbce termicznej w temperaturze 56°C przez 30 minut. Takie działanie zapobiega rozprzestrzenianiu się szkodników, które mogą znaleźć się w drewnie pod postacią zarodków, nasion czy jajeczek. Towary więc zyskują dodatkową ochronę. Palety fumigowane stosuje transport międzynarodowy palet przede wszystkim poza granicami Unii Europejskiej, a także w niektórych krajach członkowskich UE.

Jakie towary można przesyłać na paletach?

W transporcie międzynarodowym palet niemal wszystko jest możliwe. Paletą dostarczane są większe i mniejsze towary, a także te delikatniejsze ładunki. Dlaczego? Ponieważ sam transport i sposób pakowania jest bezpieczny, a sama paleta jest wytrzymałą bazą dla wszelkich konstrukcji. Pakowanie towaru i umieszczenie go jest zawsze po stronie nadawcy, a w jaki sposób zrobić to bezpiecznie – wskazówki znajdziecie choćby na stronie Pack4You. W przesyłce nie mogą zostać zapakowane produkty zabronione.

Transport międzynarodowy palet - jak nadać paletę międzynarodową?

Zamówienie transportu najczęściej odbywa się online poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Każdy kurier zagraniczny ma swoje odmienne zasady, z którymi warto się zapoznać. Znając wagę towaru można też z łatwością wycenić przesyłkę w elektronicznym kalkulatorze. Terminy dostarczenia przesyłki pod wskazany adres są uzależnione od odległości i wybranego sposobu transportu międzynarodowego palet - droga kołowa, lotnicza czy morska. Plusem jest to, że prawie wszyscy kurierzy umożliwiają śledzenie trasy paczki w swoim panelu online - od momentu odbioru paczki przez kuriera aż do dostarczenia jej pod wskazany adres. paczka musi być zapakowana zgodnie w wytycznymi konkretnej firmy przewozowej. Inaczej kurier może odmówić jej przyjęcia. Ponadto trzeba wiedzieć, że każdy transport międzynarodowy palet poza teren Unii Europejskiej przejdzie dokładną kontrolę celną. Przekroczenie granic wymaga przygotowania dokumentacji. Kontrola celna wydłuża też czas dostarczenia przesyłki. Poza tym zapakowanie przesyłki na palecie leży po stronie zleceniodawcy. Kurier z transportu międzynarodowego palet przyjedzie po nią samochodem z windą lub podnośnikiem. W miejscu odbioru musi więc być przygotowana odpowiedni wolny teren. Zazwyczaj taki rodzaj przesyłek odbiera się w systemie rampa – rampa.

Transport międzynarodowy palet kurierem to najbezpieczniejszy i najszybszy sposób, by Twoja przesyłka bezpiecznie, szybko i tanio dotarła do miejsca przeznaczenia, warto o tym pamiętać!

Certyfikaty

Obsługa transakcji

Newsletter

Wpisz swój email aby otrzymywać informacje na temat aktualnych promocji oraz nowej oferty.